Posąg Buddy Siakjamuniego do lhakangu w Grabniku

Jak pamiętamy, w czasie swej ostatniej wizyty w Centrum w Grabniku w 2013 roku Jego Eminencja Sangje Njenpa Rinpocze zadeklarował ufundowanie posągu Buddy Siakjamuniego do naszej nowej świątyni i wkrótce po powrocie z Europy do Nepalu zamówił jego wykonanie. Pracy podjęli się dwaj bracia: Dev Raj Shakya oraz Hera Kaji Shakya. Dev Shakya, starszy z nich, wykonuje główny posąg, a młodszy brat przygotowuje wszystkie ozdoby, które umieszcza się w tle wokół Buddy. Obaj mieszkają w Katmandu w dzielnicy Patan, zamieszkałej głównie przez Newarów. Newarowie od stuleci są buddystami i potomkami rodu Siakjów, z którego pochodził Budda Siakjamuni. 
Praktyka Karma Pakszi

Praktyka Karma Pakszi odbywać się będzie w każdy 10 dzień miesiąca, w dzień Guru Rinpoczego. W przypadku kiedy praktyka wypadnie w terminie stałych praktyk (poniedziałek, czwartek lub niedziela) to zastąpi ona praktykę, która miałaby się odbywać w ten dzień.
Drugi Karmapa Karma Pakszi (1206-1283) był pierwszą w historii osobą rozpoznaną jako inkarnacja żyjącego wcześniej mistrza, Dusum Khjenpa Pierwszego Karmapy. Karma Pakszi jest znany jako jeden z tych mistrzów Tybetu, którzy ukazali swą cudowną moc.
Lha Bab Dycien

Dzisiaj, 13 listopada w czwartek, przypada jedno z czterech wielkich świąt buddyjskich - Lha Bab Dycien. 
W tym dniu Budda Siakjamuni powrócił na ziemię z nieba Indry. Przebywał tam trzy miesiące nauczając Dharmy swoją matkę, która zmarła wkrótce po porodzie.
Dam Ngag Dzy w klasztorze Bencien, 2014

Wielki Dziamgon Kongtrul Lodro Thaje (1813-1899) to jeden z głównych założycieli Rime, dziewiętnastowiecznego niesekciarskiego ruchu w buddyzmie tybetańskim. Ten główny uczeń XIV Karmapy i rdzenny lama XV Karmapy znany jest także jako autor "Pięciu Wielkich Skarbnic", zbiorów zawierających najważniejsze przekazy różnych szkół, jak również jego własne prace. Skarbnice te stanowią kompleksowy zbiór abhiszek, lungów i komentarzy, jeden z najważniejszych i najcenniejszych w tradycji buddyzmu tybetańskiego.
Idź do strony  1 2 3 ... 21 [22] 23