Sangter Rinpocze 03-04 sierpień Poznań

Z wielką radością informuję, że Wielce Czcigodny Sangter Rinpocze odwiedzi nas w gompie w Poznaniu w dniach 03-04 sierpnia(weekend). Szczegółowy program podamy krótko przed wizytą. Pomyślmy ilu z nas ma możliwość wyjechania do Sikkimu skąd pochodzi Rinpocze albo do Katmandu do naszego klasztoru Bencien położonego blisko samopowstałej stupy Swajambu. Nawet jeśli to było by możliwe, to by Rinpoczowie mieli akurat czas tylko dla nas jest bardzo mało prawdopodobne. A nawet jeśli by się to udało są to zwykle krótkie spotkania. A nawet jeśli do nich dojdzie, to wielokrotnie bariera językowa ogranicza wartość takiego spotkania. A Rinpocze będzie u nas i każdy będzie miał okazję jeśli nie na indywidualne, to na pewno wspólne spotkanie. To niezwykła sposobność, Sangter Rinpocze został poproszony przez Tengę Rinpoczego o to, by kontynuował jego aktywność dzielenia się naukami Buddy w Polsce. Sangter Rinpocze słucha swojego Lamę i przyjeżdża do nas jak do tej pory co roku. Takie okoliczności w naukach o cennym ludzkim odrodzeniu porównuje się z klejnotem spełniającym życzenia, które są tylko trzy we wszechświecie, a zdarza się tak rzadko, że łatwiej zobaczyć gwiazdy w dzień niż urodzić się z drogocennym ludzkim odrodzeniem. Kto z nas widział gwiazdy w dzień? Urodziliśmy się w epoce kiedy Budda się urodził, nauczał, jego nauki przetrwały, jest nauczyciel który te nauki przekazuje. I właśnie taki nauczyciel do nas przyjedzie, to będzie okazja jak zobaczenie gwiazd w dzień. Nie zmarnujmy tej okazji i zgromadźmy się w naszej gompie na św. Marcina tak licznie, jak nigdy dotąd. 
Z pozdrowieniami

Lama Paweł
Wakacje w gompie

Informujemy, że podczas wakacji w lipcu i sierpniu Gompa będzie zamknięta - będzie otwierana tylko na ogłaszane na stronie i w mailingu wykłady lub wizyty Lamów. Z utęsknieniem czekamy też na wizytę Sangtera Ripoczego.
Święto Saga Dała Dycien - 17.06.2019

W najbliższy poniedziałek podczas pełni księżyca przypada święto Saga Dała Dycien, upamiętniające rocznicę Przebudzenia i Mahaparanirwany 
Buddy Siakjamuniego. O godzinie 12:30 nad rzeką Wartą, naprzeciw katedry (tam gdzie zwykle) uwolnimy ryby przeznaczone na zabicie. Ratujemy im życie z intencją o długie życie i zdrowie Jego Świątobliwości Karmapy, lamów linii Kagyu oraz naszych bliskich.
O godzinie 19:00 w gompie na św. Marcina wykonamy wspólnie krótką Guru Jogę XVII Karmapy, którą skomponował Wielce Czcigodny Tenga Rinpocze w tej samej intencji. Po czym ok. 19:30 odbędzie się krótki pokaz slajdów z Indii. Z Bodgaya - miejsca oświecenia Buddy oraz z innych miejsc pielgrzymek, w których Budda przejawiał swoją aktywność dla dobra istot, m.in. Varansi, gdzie Budda pierwszy raz zakręcił kołem darmy, czyli udzielił pierwszych nauk o Czterech Szlachetnych Prawdach , znanych też jako Cztery Prawdy Szlachetnych oraz z Góry Sępów skąd pochodzi Sutra Pradżniaparamity, czyli nauki o pustce-drugi obrót kołem darmy.
z życzeniami wszystkiego najlepszego
 
Lama Paweł
Vesak

Jutro, tj. w sobotę 18 maja obchodzony jest dzień urodzin, oświecenia oraz paranirwany Buddy Siakjamuniego. Często w Lumbini miejscu narodzin 
Buddy, w Bodgaja-miejscu osiągnięcia oświecania oraz w Kusinagarze-miejscu paranirwany Buddy w ten dzień odbywają się uroczystości, są to miejsca pielgrzymek  nie tylko dla buddystów. To święto znane jako Vesak obchodzone jest w pierwszą pełnię księżyca właśnie w maju. Dobrze tego dnia przyjąć ślubowania Sodziong. Przyjmuje się je rano , przed pierwszym posiłkiem i ważne są do następnego ranka. Cały tekst ślubowań można znaleźć w księdze Kagyu Mynlam lub np.  w tekście praktyki Tysiącramiennego Czenrezika zwanej też Njungne. Ślubowania zawierają  w sobie 5 ślubowań świeckich; nie zabijać , nie kraść, nie angażować się w żadną aktywność seksualną, nie kłamać, nie odurzać umysłu oraz dodatkowe: nie upiększać ciała(używanie makijażu czy perfum), nie zajmować wywyższonych miejsc, nie tańczyć i śpiewać oraz jeść o właściwej porze, czyli ostatni posiłek w południe-nie dojadamy po nasyceniu się. W takie dni wszystkie czyny multiplikują się wielokrotnie, dlatego warto wzmóc uważność, by nie popełniać negatywności a raczej angażować się w pozytywne działania. Oczywiście taka postawa powinna przyświecać nam każdego dnia, ale dobrze po prostu zacząć takie zachowania wprowadzać w życie. O 12:00 spotkamy się na ul. Niestachowskiej, gdzie zakupimy ryby przeznaczone na zabicie i uwolnimy je ok. 12:40 jak zwykle w Warcie przy katedrze-jest tam łatwo dojechać samochodem  a zejście do rzeki jest schodami. Wiadra na transport ryb w wodzie przywiozę.  Darowanie życia zwierzętom przeznaczonym na zabicie nie tylko im przynosi pożytek, ale zrobimy to też w intencji długiego życia naszych lamów oraz bliskich. Około 13:00 spotkamy się w naszej gompie na skromne świętowanie Vesaku połączone z pokazem zdjęć z Tybetu, z podróży z Jego Eminencją Sangje Njenpą Rinpocze z 2006r. , w której uczestniczyłem wraz z kilkoma innymi braćmi i siostrami w Darmie dzięki lamie Rinczenowi. 
Z pozdrowieniami
 
Lama Paweł
Idź do strony  1 2 [3] 4 ... 19 20 21