Praktyki w gompie na zakończenie miesiąca cudów, sobota 27.02.21


W sobotę 27.02.21 w pełnię księżyca kończy się Cietryl Dycien-miesiąc cudów, upamiętnienie okresu,kiedy Budda ukazywał wiele cudów, by zaszczepić oddanie i wzrost zasługi wśród ludzi o błędnych poglądach.
    By uczcić ten dzień o 9:00 wykonamy praktykę Riło Sang cie, która jest ofiarą dla czterech klas gości od obiektów czci począwszy-dla  lamów i idamów, aż po istoty z sześciu sfer egzystencji tj. dla bogów, półbogów, ludzi, zwierząt, głodnych duchów i istot piekielnych a w szczególności dla czwartej klasy gości, czyli karmicznym wierzycielom, czyli tym którzy czynili nam dobroć a my się nie odpłaciliśmy, których biliśmy,  którym odbieraliśmy życie  , których okradaliśmy, których oszukiwaliśmy,
od których braliśmy pieniądze a nie wywiązywaliśmy się ze zobowiązań, w imieniu których braliśmy pieniądze i nie wywiązaliśmy się z przyrzeczenia, których poniżaliśmy.
Wszystkie te istoty cierpią gdzieś w sferach egzystencji i mogą nam teraz szkodzić. Ta ofiara przenika wszystkie sfery egzystencji, spłaca nasze długi wobec karmicznych wierzycieli, koi ich cierpienie i prowadzi w końcu do wyzwolenia z koła narodzin, starości , chorób i śmierci, czyli do osiągnięcia stanu Buddy.
 
Po tej ceremonii poświęcimy flagi modlitewne, wypiszemy na nich modlitwy życzeń i rozwiesimy je przed gompą, wiatr który je owiewa rozniesie je po całym świecie.

Po czym udamy się zakupić zwierzęta przeznaczone na zabicie, uratujemy im życie i uwolnimy je wykonując przy tym praktykę Tse thar. By ją wykonać należy być tego dnia na diecie nie zawierającej mięsa i jajek. Tekst praktyki Tse thar napisany przez Dziamianga Kjentse Łangpo a przetłumaczony przez Zespół Tłumaczy Bencien z Grabnika poucza: "Chroniąc przed
śmiercią ptaki, ryby, jelenie, węże, złodziei czy inne istoty przeznaczone do zabicia przedłużasz własne życie, nawet jeśli z jakiś powodów miało być krótkie" i dalej "Darowanie życia tym, którzy pewni są już śmierci, to najwyższa z praktyk długowieczności".
Ten tekst wspomina też, że najlepiej jest wykonać rytuał ratowania życia właśnie w miesiącu cudów, więc idealnie się ten czas wpisujemy.

lama Paweł