Losar 2019

We wtorek przypada Losar, Nowy Rok według kalendarza księżycowego, którym posługuje się buddyzm tybetański. Jako że podążamy za naukami naszych tybetańskich nauczycieli, dzięki którym otrzymujemy nieprzerwany, przepełniony błogosławieństwem przekaz nauk Buddy, również opieramy się w naszej praktyce o ten kalendarz, gdyż wszystkie święta związane z aktywnością Buddy Siakjamuniego opierają się o ten właśnie kalendarz. I tak we wtorek 05 lutego 2019r. przypada Nowy Rok 2146 i będzie to pierwszy dzień miesiąca Wodnego Smoka a rok ten będzie nazywał się Rokiem Ziemnej Świni. Z tym kalendarzem związana jest również astrologia, którą niektórzy lamowie czy mistrzowie studiują wiele lat. To z niej wynika wybór pomyślnego czasu na wykonanie jakiejś ceremonii czy to rozpoczęcia dłuższej aktywności.  Dzięki temu wiemy też, że czyny wykonane w pełnię czy nów multiplikują się wiele razy. Pierwsze dwa tygodnie Nowego Roku znane są jako tzw. miesiąc cudów, w którym Budda Siakjamuni manifestował wiele cudów, by wzbudzić wiarę wśród uczniów, dlatego zachęca się, by w te szczególne dni przyjmować ślubowania Sojong. Czyli nie spożywania mięsa, alkoholu i niektórych potraw, jedzenie o właściwej porze, ostatni posiłek to obiad, nie słuchanie muzyki ani śpiewanie, nie upiększanie ciała, nie zajmowanie wywyższonych miejsc, nie angażowanie się w czynności seksualne.  
15 dnia tego miesiąca, w pełnię, co przypada na środę 19.02 za pieniądze pozostałe z ostatniej zbiórki na uwalnianie karpi, uwolnimy te przeznaczone na zabicie z intencją zdrowia i przedłużenia życia naszych nauczycieli: Jego Świątobliwości Karmapie, Jego Eminencji Sangje Njenpie Rinpocze, Wielce Czcigodnemu Tendze Rinpocze, Wielce Czcigodnemu Sangterowi  Rinpocze, lamie Rinczenowi i wszystkim lamom Kagyu oraz naszym bliskim.  
Jutro czyli w przeddzień Losaru tradycyjnie sprząta się domy, kto może niech przyjdzie do naszej gompy o 19:00 na wspólne sprzątanie, szczególnie zadbamy o ołtarz i wszystko, co się na nim znajduje. Za to w Losar to dzień świętowania, w naszych klasztorach odbywają się wtedy uroczyste, niezwykle barwne a zarazem dostojne tańce lamów. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w w naszych obchodach Losaru na godz. 19:00 we wtorek w naszej gompie. Można przynieść ze sobą, jakieś wypieki i soki, które wspólnie spożyjemy podczas tsoku przy Guru Jodze zwanej "Deszcz Błogosławieństw".
Z życzeniami wszystkiego najlepszego na Nowy Rok, szczególnie życzę wszystkim pewności w rozróżnianiu dobra od zła, naprawiania siebie a 
pomagania innym, docenienia tych wspaniałych warunków, jakie nas otaczają, a które stwarzają tak wiele możliwości, by nabierać mądrości 
poprzez medytację i zasług poprzez swą mądrą aktywność.
 
lama Paweł