Moja dieta, to nie tylko moja prywatna sprawa - wykład lamy Pawła 16.03.2019 w Poznaniu

 
"Moja dieta, to nie tylko moja prywatna sprawa" - zapraszamy na wydarzenie w najbliższa sobotę 16.03.2019 o godz. 17:00 w Domu Dźwięku ul.Sikorskiego 17/18 w Poznaniu. 
-wykłada lama Paweł.
 
Losar 2019

We wtorek przypada Losar, Nowy Rok według kalendarza księżycowego, którym posługuje się buddyzm tybetański. Jako że podążamy za naukami naszych tybetańskich nauczycieli, dzięki którym otrzymujemy nieprzerwany, przepełniony błogosławieństwem przekaz nauk Buddy, również opieramy się w naszej praktyce o ten kalendarz, gdyż wszystkie święta związane z aktywnością Buddy Siakjamuniego opierają się o ten właśnie kalendarz. I tak we wtorek 05 lutego 2019r. przypada Nowy Rok 2146 i będzie to pierwszy dzień miesiąca Wodnego Smoka a rok ten będzie nazywał się Rokiem Ziemnej Świni. Z tym kalendarzem związana jest również astrologia, którą niektórzy lamowie czy mistrzowie studiują wiele lat. To z niej wynika wybór pomyślnego czasu na wykonanie jakiejś ceremonii czy to rozpoczęcia dłuższej aktywności.  Dzięki temu wiemy też, że czyny wykonane w pełnię czy nów multiplikują się wiele razy. Pierwsze dwa tygodnie Nowego Roku znane są jako tzw. miesiąc cudów, w którym Budda Siakjamuni manifestował wiele cudów, by wzbudzić wiarę wśród uczniów, dlatego zachęca się, by w te szczególne dni przyjmować ślubowania Sojong. Czyli nie spożywania mięsa, alkoholu i niektórych potraw, jedzenie o właściwej porze, ostatni posiłek to obiad, nie słuchanie muzyki ani śpiewanie, nie upiększanie ciała, nie zajmowanie wywyższonych miejsc, nie angażowanie się w czynności seksualne.  
15 dnia tego miesiąca, w pełnię, co przypada na środę 19.02 za pieniądze pozostałe z ostatniej zbiórki na uwalnianie karpi, uwolnimy te przeznaczone na zabicie z intencją zdrowia i przedłużenia życia naszych nauczycieli: Jego Świątobliwości Karmapie, Jego Eminencji Sangje Njenpie Rinpocze, Wielce Czcigodnemu Tendze Rinpocze, Wielce Czcigodnemu Sangterowi  Rinpocze, lamie Rinczenowi i wszystkim lamom Kagyu oraz naszym bliskim.  
Jutro czyli w przeddzień Losaru tradycyjnie sprząta się domy, kto może niech przyjdzie do naszej gompy o 19:00 na wspólne sprzątanie, szczególnie zadbamy o ołtarz i wszystko, co się na nim znajduje. Za to w Losar to dzień świętowania, w naszych klasztorach odbywają się wtedy uroczyste, niezwykle barwne a zarazem dostojne tańce lamów. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w w naszych obchodach Losaru na godz. 19:00 we wtorek w naszej gompie. Można przynieść ze sobą, jakieś wypieki i soki, które wspólnie spożyjemy podczas tsoku przy Guru Jodze zwanej "Deszcz Błogosławieństw".
Z życzeniami wszystkiego najlepszego na Nowy Rok, szczególnie życzę wszystkim pewności w rozróżnianiu dobra od zła, naprawiania siebie a 
pomagania innym, docenienia tych wspaniałych warunków, jakie nas otaczają, a które stwarzają tak wiele możliwości, by nabierać mądrości 
poprzez medytację i zasług poprzez swą mądrą aktywność.
 
lama Paweł
Uratujmy karpie - 22.12.2018 godz. 11:00-12:00

Prawdziwych przyjaciół karpia zapraszamy kolejny raz na Plac Bernardyński w Poznaniu. Wpływy z biletów przeznaczymy na zakup karpi przeznaczonych na zabicie i wypuścimy je w Warcie. W okresie świąt w Polsce sprzedaje się ok. 30 mln karpi, to jak łatwo policzyć prawie jedna ryba na jednego mieszkańca Polski. Karpie mają rozbudowany układ nerwowy, węch mają bardziej wrażliwy niż psy a wzrok lepszy niż koty - bardzo cierpią wskutek sposobu w jaki się sprzedaje, transportuje a w końcu zabija. Tradycję możemy zmienić i zamiast karpia na stół niech będzie karp do rzeki. Zmieńmy tradycję tak jak zostało to pokazane w znakomitym filmie "the Big Year" w obsadzie m.in. Jack Black, Steve Martin i Owen Wilson. Kiedyś w Ameryce Północnej, by udowodnić, że spotkało się rzadkiego ptaka po prostu się go zabijało. Ktoś wreszcie wpadł na pomysł, by dokumentować to zrobieniem zdjęcia i tak powstało współzawodnictwo w robieniu zdjęć ptakom, zwane "the Big Year". Róbmy zdjęcia z uwalniania karpi, stwórzmy nasz Wielki Rok. Możemy kupić karpie zapewniając im w miarę możliwości najlepszą formę transportu, czyli w zbiorniku z wodą i wypuścić je do rzeki.
Niech stanie się to naszą narodową tradycją, każdy z nas może być jak prezydent USA, który w święto Dziękczynienia uwalnia indyka, my uwolnijmy kilka karpi lub tyle na ile nas stać. Nie zabijać, znaczy po prostu nie zabijać, zamiast tego ratujmy życie-wybór należy do nas.
22 grudnia przypada pełnia księżyca pamiętajmy, że w tym dniu skutki naszych działań, zarówno tych dobrych jak i tych złych pomnażają się wielkrotnie. Pamiętajmy też o tym, że jeżeli ktoś nie może wziąć bezpośrednio udziału w wydarzeniu a dokona wpłaty na ten cel to gromadzi taką samą zasługę jakby brał w nim udział.
i link do wydarzeniahttps://tubilety.pl/wydarzenia/rozwoj-duchowy/poznan,ryby,plac-bernardynski/1090,uratujmy-karpie
z pozdrowieniami
lama Paweł
Terminy praktyk

W naszej Gompie, w ramach spotkań nieregularnych odbywać się będą następujące praktyki:
  1. najbliższa sobota - 17.11.2018 r. – praktyka Białej Tary (1 dzień odosobnienia). Odosobnienie obejmuje cztery sesje, tj. 1 – godz.: 7:00- 9:00, przerwa na śniadanie, 2 – godz.: 11:00-13:00, przerwa na obiad, 3 - godz.: 15:00-17:00, 4 – godz.: 18:00-19:00. Osoba prowadząca – Marek. W czasie odosobnienia możliwe jest również wykonywanie własnych praktyk indywidualnych, niezwiązanych z praktyką Białej Tary (np. pokłony lub shine).Osoby nieposiadające kluczy do Gompy proszone są o dołączanie przed rozpoczęciem wybranej sesji tak, aby nie zakłócać trwającej sesji.
  2. 26.11.2018 r. (poniedziałek), godz.: 18:00-20:00 – praktyka Białej Tary. Osoba prowadząca – Marek.
Przypominamy również o spotkaniach regularnych:
  1. w każdy pierwszy czwartek miesiąca, godz.: 19:00 – 20:00 - spotkanie z Lamą Pawłem, praktyka/temat spotkania ustalane będą na bieżąco przez Lamę.       
  2. w każdy czwartek, za wyjątkiem czwartku, w którym przypada spotkanie z Lamą Pawłem, godz. 19:00 - 20:00 – praktyka Nyndro, osoba prowadząca – Łukasz/Piotrek.
Sanga Bencien Karma Kamtsang
Oddział Poznań ul.Św.Marcin 34 (domofon: 25)
Członkowie Sangi 
spr.organiza. tel. 510117577, 782238306

 
Idź do strony  1 2 3 [4] 5 ... 19 20 21