Stupa - rodzaje, znaczenie, pożytki

Stupa (sanskryt) reprezentuje przebudzony umysł Buddy. Po tybetańsku nazywa się "cie-ten" (mchod rten). "Cie" oznacza ofiary, a "ten" - wsparcie, oparcie lub obiekt reprezentujący. Cie-ten jest obiektem, dzięki któremu - składając mu ofiary i okazując cześć -  możemy zgromadzić niewyobrażalnie wielką ilość zasługi oraz mądrości.
Serce stupy stanowią relikwie Przebudzonych i inne święte przedmioty, a rytuały konsekracji sprawiają, że kontakt ze stupą owocuje takimi samymi pożytkami, jak spotkanie samego Buddy.
Błogosławieństwo stupy odczuwane jest zarówno przez tych, którzy uczestniczą w jej budowie, oddają jej cześć, a także przez wszystkich, którzy mieszkają w okolicy, gdzie się ona wznosi. Jest dla nich źródłem spokoju i szczęścia.
Sangter Rinpocze w szpitalu

Z przykrością informujemy, że czcigodny Sangter Rinpocze od tygodnia jest w szpitalu w Wiedniu i spędzi tam jeszcze najbliższe dwa tygodnie. Powodem jest infekcja ropna wywołana problemami z dwoma kręgami w dolnej części kręgosłupa. Początkowo Rinpocze prosił nas o nie informowanie o swej chorobie, gdyż nie chciał niepokoić  uczniów i miał nadzieję, że po kilku dniach wyjdzie ze szpitala i poprowadzi seminarium w Grabniku. Lekarze zdecydowali jednak, że potrzebna jest dalsza hospitalizacja.Zarówno Rinpocze, jak i lekarze proszą, aby nie odwiedzać Rinpoczego w szpitalu, ponieważ potrzebuje on teraz dużo spokoju i odpoczynku - wymaga tego proces leczenia.Rinpocze poprosił też, aby nie rezygnować z zaplanowanego seminarium, a w przerwach między sesjami zaangażować się w prace przy przygotowaniu tekstów i mantr niezbędnych do wypełnienia wielkiego posągu i stupy. Te prace są według Rinpoczego niezmiernie ważne i przynoszą niewyobrażalny pożytek.Podobnie jak Rinpocze mamy nadzieję, że uda się tego lata zorganizować w Grabniku co najmniej weekendowy kurs z Rinpoczem, niemniej dopóki trwa proces leczenia, nie sposób wskazywać na żadne daty.Wiemy, iż wielu z Was rezerwowało specjalnie czas i środki na spotkanie z Rinpoczem. Zwracamy się jednak z apelem, aby nie rezygnować z przyjazdu i wziąć udział w seminarium. W porannych sesjach będziemy wykonywać praktykę Białej Tary i recytować mantry w intencji szybkiego powrotu Rinpoczego do zdrowia. Popołudniowe sesje będą się odbywać zgodnie z programem. W uzgodnieniu z Rinpoczem zaplanowane abhiszeki i wykłady poprowadzi Lama Rinczen.Przy wielu okazjach otrzymywaliśmy nauki o tym, jak wielka jest siła modlitw wykonywanych wspólnie przez ludzi utrzymujących czyste więzi z Lamą. Szczególnie teraz mamy okazję zastosować te nauki w praktyce, modląc się o zdrowie Rinpoczego oraz spełniając jego życzenie, byśmy zaangażowali się w pracę przy posągu i stupie.
Teksty modlitw - pdf

Modlitwa o długie życie Sangtera Tulku Rinpoczego 
ułożona przez Jego Eminencję Sangje Njenpę Rinpoczego
(tybetański, transkrypcja, tłumaczenie)
format "paski"
Wizyta J.E. Sangje Njenpy Rinpoczego (18 września do 4 października 2015)

W programie:
- nauki (m.in. kontynuacja wyjaśnień do „Przewodnika na ścieżce Bodhisattwy")
- 18 do 20 września Szóste Kagju Mynlam Polska
- 19 września na drugiej sesji abhiszeka Czarnego Dzambali
- 26 września o 10:30 abhiszeka 84 Mahasiddhów
- 27 września od 9:30 ceremonia wyświęcenia posągu Buddy w nowym lhakangu 
- 27 września po południu obchody 20-lecia Centrum w Grabniku
- 3 października o 10:30 abhiszeka Marpy
- 4 października o 14:30 abhiszeka 21 Tar (Dolma Dzikpa Kynsel)Prosimy o wcześniejszą rejestrację (zob. formularz), najlepiej przed 14 września br.
Go to page  1 [2] 3 4 5 6 7 8