Zaproszenie JŚ XVII Karmapy do Polski

Jego Świątobliwość 17 Karmapa Ogjen Trinle Dordże udzielił w poniedziałek 15 października 2018 roku prywatnej audiencji osobom reprezentującym komitet organizacyjny wizyty J.Ś. Karmapy w Polsce. W spotkaniu brali udział: Tomasz Szczygielski, Lama Rinczen, Adam Kozieł oraz Beata i Dariusz Deitnerowie. Po złożeniu tradycyjnych i dobrze wróżebnych darów goście ponowili zaproszenie Jego Świątobliwości do Polski. Karmapa przyjął zaproszenie i obiecał na pewno odwiedzić nasz kraj. Dokładnego terminu wizyty na razie Jego Świątobliwość nie mógł określić, ale powinniśmy poznać datę z około półrocznym wyprzedzeniem tak, aby móc dobrze przygotować się.
Podczas trwającego kilka godzin spotkania rozmowy toczyły się wokół ogólnej sytuacji w szkole Karma Kagju, rozwoju Dharmy na Zachodzie, w tym w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej. Jego Świątobliwość udzielił wielu drogocennych rad i wskazówek, które będą drogowskazami w naszej dalszej pracy dla dobra innych.
Edukacja Jangsi Kjabdzie Tengi Rinpoczego

Jak już informowaliśmy, 16 lutego 2018 r. (w pierwszy dzień Roku Ziemnego Psa) rozpoczęła się formalna edukacja Jangsi Tengi Rinpoczego. Według kalendarza tybetańskiego był to bardzo pomyślny dzień dla rozpoczęcia ważnych aktywności.
Zgodnie z poradą Jego Świątobliwości 17 Karmapy Ogjena Trinle Dordże pierwszym nauczycielem młodego Tulku został Khenpo Ysung z klasztoru Bencien.
Na wiosnę tego roku Khenpo udał się do rodzinnej wioski Jangsi Rinpoczego. Jest to niewielka osada o nazwie Ry [Wylie: ros], położona w pobliżu miejscowości Samagaun na północnych krańcach Nepalu, niedaleko himalajskiego ośmiotysięcznika Manaslu. Khenpo spędził tam kilka miesięcy, ucząc Rinpoczego alfabetu tybetańskiego. Więcej na ten temat czytaj tutaj
Wspólne oświadczenie J.Ś. Ogjena Trinle Dordże i J.Ś. Trinle Thaje Dordże

11 października 2018
Przez ostatnie kilka dni trwało spotkanie Jego Świątobliwości Ogjena Trinle Dordże i Jego Świątobliwości Trinle Thaje Dordże w wiejskim otoczeniu we Francji. Ich celem było osobiste poznanie się. Omawiali także to, w jaki sposób mogą wspólnie działać, aby utrzymać i wzmocnić linię Karma Kagju buddyzmu tybetańskiego.Po rozmowach, Jego Świątobliwość Ogjen Trinle Dordże i Jego Świątobliwość Trinle Thaje Dordże wydali poniższe oświadczenie.
Aktywności poznańskiego Ośrodka

Za nami wizyty w naszym poznańskim ośrodku darmy Wielce Czcigodnego Sangtera Rinpoczego i Kenpo Osunga. Ich wspaniałe nauki przyniosą pożytek niezliczonym istotom. Okres wakacyjny już za nami i czas wrócić do aktywności ośrodka, które nieco się zmienią w porównaniu z przeszłością.
I tak ja będę starał się być w każdy pierwszy czwartek miesiąca o 19:00, gdzie będą wyjaśnienia do praktyk oraz medytacja-najbliższe spotkanie w ten czwartek 06.09 o godz. 19:00.
Jeśli ktoś ma chęć zrobić odosobnienie , by nieco intensywniej praktykować to zapraszamy do umawiania się z osobami, które posiadają klucze i będą swoje odosobnienia ogłaszać mailowo, fb, na stronie czy sms.
Odosobnienie nie znaczy, że ktoś musi być wtedy sam w ośrodku, choć to też będzie możliwe. Są 4 reguły odosobnienia:
- cztery sesje o stałych porach o podobnym czasie trwania np. 2 godz. ostatnia nieco krótsza np. 1godz.
- sesji nie zakłóca się zwyczajną mową (przyjmujemy schronienie, praktykujemy, poświęcamy zasługę-to jedna sesja-mowa tylko związana z 
tekstem praktyki)
- nikt nie siada na naszej poduszce medytacyjnej (czyli na naszym miejscu)
- nie oddalamy się od miejsca odosobnienia-tradycyjnie na odległość, gdzie jeszcze słychać dzwonek. Możemy iść do sklepu czy ktoś jak zdąży do domu.
Proponuję, by były stałe godziny sesji: 1s. 7:00-9:00, przerwa na śniadanie 2s. 11:00-13:00 -przerwa na obiad 3s 15:00-17:00 i 3s 18:00-19:00,przerwa na kolację
Stałe godziny pozwolą dołączać się komuś tylko do wybranej sesji. Jeśli chcemy odbyć 1 dniowe odosobnienie w sobotę to najlepiej rozpocząć odosobnienie od czwartej sesji w piątek a zakończyć po pierwszej sesji w niedzielę.

Nasza siostra w darmie Ania dalej prowadzić będzie wykłady w terminach, o których również będzie powiadamiać, najbliższe będą z tekstu Thogme Zangpo (1245-1369) zwanego również Ngulcziu Thogme -  "37 strof o postępowaniu Bodhisattwy".
Lama Paweł
Idź do strony  1 2 [3] 4 ... 17 18 19