Wspólne medytacje

W miejscu naszej wspólnej medytacji na ul. św.Marcin 34 w dalszym ciągu gościmy uchodżców z Ukrainy, w tym piątkę dzieci. Chodzą one do szkoły i przedszkola, coraz lepiej sobie radzą. W związku z tym obecnie na tym kończy się nasza aktywność w tym miejscu, a chętnych na wspólne medytacje zapraszamy do naszego głównego ośrodka buddyjskiego w Grabniku.
Letnie Nauki Gjalłanga Karmapy

Zapraszamy na letnie nauki Karmapy w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 15:00-17:30 01.08-03.09.2022 pod adresem:
 
https://17karmapa.pl/letnie-nauki-mar-nok/
Wakacje

Tashidelek,
 
Z dniem 20.06.2022 będzie przerwa wakacyjna od wspólnych praktyk, także tych on line do 31.08.2022
 
Jeśli będzie potrzeba spotkania inywidualnego to proszę o mail na: p.oleszak123@gmail.com
 
Życzę Wszystkim dobrego odpoczynku.
 
Lama Paweł
Nowy Rok Wodnego Tygrysa

 
We środę nów i ostatni dzień roku księżycowego Żelaznego Wołu a we czwartek Losar- Nowy Rok-Rok Wodnego Tygrysa.
Jego Świątobliwość Tai Situ Rinpocze składając życzenia na rozpoczęcie roku 2022 wymienił trzy najważniejsze aspekty, o których trzeba szczególnie pamiętać w takim dniu, nowy początek, nietrwałość, i ciągłość zadowolenia-zintegrowanie radości,zdolności, mądrości itd.
Ten Nowy Rok księżycowy szczególnie przynosi pamięć o tych trzech aspektach, ale wydaje się, że ciągłość zadowolenia nie powinna mieć miejsca w okolicznościach wojny, jaka toczy się u naszych braci w Ukrainie.
Gdyby umysł przywódcy był w ciągłości zadowolenia, nigdy nie powstałoby by w nim poczucie gniewu czy niesprawiedliwości (pasywnego gniewu), które w efekcie doprowadziło do działań doprowadzających
do wojny. Kiedy zadzwonił do mnie brat w darmie i nawiązał w rozmowie do czynu Buddy z jednego z Jego poprzednich żywotów, kiedy jako kapitan statku zabił jednego z pięciuset kupców płynących Jego statkiem,
gdyż ten powodowany zazdrością, że wszystkim wyszedł biznes a jemu nie, planował zrobić dziurę w statku, by wszyscy zginęli, wcześniej rabując własność innych i po tym wszystkim uciec łodzią.
Kapitan przejrzał jego zamiar i zabił go. Jednak motywacją Kapitana było nie tyle uratowanie 499 ludzi (to też), ale uratowanie tego jednego przed skutkami wynikającymi z zabicia setek ludzi i kradzieży. Tylko należy pamiętać, że Budda kroczył ścieżką Bodhisatwy i ten kapitan był Bodhisatwą i tylko Bodhisatwa może taki czyn wykonać, gdyż ma wgląd w prawdziwą iluzoryczną naturę zjawisk, zna też całkowicie prawo przyczyny i skutku i stąd ten czyn. Zgadza się, że jeśli znajdzie się Bodhisatwa, który by obecnie wykonał podobny czyn , ratując nieszczęśnika wywołującego wojnę przed niesłychanie długimi cierpieniami
piekieł to byłoby to lepiej i dla tego nieszczęśnika jak i dla wszystkich skazanych przez niego na cierpienie. I oby taki Bodhisatwa się szybko znalazł, ale nie zakładajmy, że to my akurat jesteśmy tymi
Bodhisatwami, bo byśmy o tym wiedzieli a całe nasze życie tak by się ułożyło od narodzin aż do chwili, w której moglibyśmy tego dokonać, jak życie Bodhisatwy Czenrezika, który w formie antylopy podszedł do zagrody, za którą w domostwie żyła rodzina będąca na skraju śmierci z powodu głodu i Czenrezik w formie tej antylopy dał się zabić, by ta rodzina przeżyła. Stąd ozdoba ze skóry antylopy na lewym ramieniu Czenrezika, jako symbol Jego współczucia. My zatem, którzy nie mamy nawet dobrze ugruntowanego poglądu o nietrwałości i przemijalności, bo gdyby tak było, to czy od czasu przyjęcia schronienia i wkroczenia na ścieżkę nauk Buddy marnowalibyśmy tyle czasu na osiem światowych dharm, których kruchość tak drastycznie, tragicznie i brutalnie ukazuje wojna. Odkładamy praktykę na później, późno już jest i zacznijmy
od poglądu opartego na słuchaniu, analizowaniu dalej stopmy to z umysłem poprzez medytację i wreszcie przełóżmy na działanie tak delikatne, jak to określił Tulku Urgyen Rinpocze - jak pył mąki.
Zacznijmy od pierwszego stopnia, od szczodrości i nie musimy szukać potrzebujących, wystarczy dobrze reagować na tych, którzy sami do nas przychodzą czy to będzie pijak żebrak czy uchodźca z Ukrainy.
My jako mała społeczność podążających za naukami Buddy teraz możemy w naszej gompie  przygotować miejsce dla godziwego pobytu dla kilku osób z Ukrainy, które być może będą potrzebować pomocy już całkiem niedługo. Dlatego od środy zaczniemy szykować kuchnię-trzeba kupić kuchenkę, przygotować pięć miejsc do spania-dwa łóżka piętrowe i jedna kanapę rozkładaną. Komplet pościeli, kołder itd.
Musimy zrobić izolację ściany od zewnątrz-to we czwartek od 10:00 i remont pokoju. To będzie nasze szlachetne działanie w miesiącu cudów "Ciotryl Dycien", który zaczyna się właśnie w losar a kończy w pierwszą pełnię, to będzie 18.03 w piątek. To działanie będzie jak bodhiczitta aspiracji a zastosowania będzie wtedy, kiedy, ktoś z naszego miejsca skorzysta.
We środę 02.03 o 19:00 wykonamy Cok pudżę "Deszcz Błogosławieństw Guru Joga Guru Rinpocze" ze szczególną motywacją o natychmiastowe zakończenie wojny w Ukrainie jako koniec cierpienia dla tak wielu i trwały pokój jako szczęście dla tak wielu. Niech spełnią się wszystkie życzenia i modlitwy Jego Świątobliwości Karmapy.
Do zobaczenia we środę
lama Paweł
 


Idź do strony  1 2 3 [4] 5 ... 24 25 26